Lokalizaja telefonu
napisz na kontakt@

Jak namierzyć numer telefonu na mapie?


Wielu z nas zastanawia się nad tym, czy namierzenie telefonu poprzez lokalizację jest możliwe. Byłoby to nadzwyczaj proste rozwiązanie wielu zagadek! Odnajdywanie telefonu w szybki sposób zmniejszyłoby ilość zgubionych sprzętów, nie wspominając już o sprawdzaniu, gdzie aktualnie przebywa Twój chłopak, żona czy dziewczyna. Szybka lokalizacja sprzętu mogłaby stać się również nieodłącznym elementem kontroli i ochrony rodzicielskiej. Czy coś takiego w dobie dzisiejszej technologii jest możliwe? Odpowiedź na to pytanie wymaga jednak dokładnego zrozumienia procesu lokalizacji smartfonów.

Rejestracja

Numer telefonu - jak namierzyć przez internet?


Po obejrzeniu serii filmów o szpiegach i ich najnowszych technologiach nasza wyobraźnia podpowiada nam, że wystarczy wstukać w przeglądarce numer telefonu, a dokładną lokalizację zobaczymy po upływie kilku sekund. Niestety, obraz ten jest bardzo mocno wyolbrzymiony i niemożliwy do osiągnięcia dla przeciętnej ciekawskiej osoby. 

Dlaczego  namierzenie numeru telefonu komórkowego nie jest proste?

Proces lokalizacji jest o wiele bardziej skomplikowany, niż widzimy w popularnych szpiegowskich produkcjach. Powodem jest fakt, że numer telefonu nie jest przypisany do telefonu jako sprzętu, tylko do karty SIM, służąc jednocześnie jako jej identyfikator.  Karta włożona jest do telefonu, a więc sam numer telefonu bez problemu może zostać przeniesiony na inną kartę SIM w ciągu kilku sekund. Jedynym miejscem, w którym karta Sim i numer telefonu są powiązane, jest system informatyczny operatora. Dodatkowo możliwe jest, aby do jednej karty SIM przypisane było kilka numerów.

Zlokalizuj numer telefonu na mapie  - patent na oszustwa!

Darmowe namierzenie telefonu lub wykonanie tej czynności za SMS-a w cenie 5 czy nawet 30 zł to standardowe oszustwa, do których uciekają się naciągacze, chcąc wyłudzić pieniądze oraz dane osobowe. Osoby, które w to uwierzą, z pewnością nie poznają oczekiwanej lokalizacji, co najwyżej narażą się na niepotrzebne straty lub nadmierny spam na dany numer w przyszłości. 

Oczywiście możliwe jest znalezienie systemów, które są w stanie wykonać skanowanie transmisji radiowej sieci GSM i dekodować transmisję danych. Technologie te jednak nie są powszechnie udostępniane i z pewnością przekraczają wartością proponowany koszt sms na witrynach internetowych oszustów.

Możliwe jest, że wykwalifikowani szpiedzy CIA lub MI6 potrafią włamać się do systemów komputerowych operatorów sieci komórkowych i mogą w ten sposób zlokalizować na mapie telefon na żądanie. Nie jest to jednak działanie na podstawie stacji bazowych BTS , czyli niestety mniej dokładnych niż GPS.  Takie rozwiązanie nie jest też dostępne dla klientów indywidualnych.

Sposoby na lokalizację numeru telefonu na mapie

Usługi operatorskie z zakresu lokalizacji telefonu są możliwe. Nie działają jednak na zasadzie nieograniczonego dostępu do lokalizacji dowolnego urządzenia po wcześniejszym wpisaniu jego numeru. Monitoring GPS jest udostępniany przez niektórych operatorów i służy do lokalizacji tylko tych osób, które wyrażą wyraźną na to zgodę. Bez zgody czynność ta nie jest możliwa.

Powszechnie dostępną możliwością lokalizacji urządzenia jest wykorzystanie jednej z wielu aplikacji służących monitorowaniu. Aby używać aplikację trzeba mieć fizyczny dostęp do sprzętu oraz wyrazić zgodę na lokalizowanie urządzenia. Aplikacje działają w tle zbierając informacje o lokalizacji i przesyłając je na serwer. Dane mogą być zaznaczone na mapie zawartej w aplikacji.

Niestety wadą tego rozwiązania jest możliwość odczytywania lokalizacji również bez zawartej w telefonie karty SIM ( np. przy korzystaniu z połączenia Wi-fi). Zauważyć należy również, że nie ma możliwości zlokalizowania telefonu po jego kradzieży, jeżeli wcześniej nie była na nim zainstalowana aplikacja.

Rejestracja Systemy operacyjne używane w telefonach zmuszają w swoich regulaminach do wyrażenia zgody na regularne przesyłanie lokalizacji telefonu. Te dane wykorzystywane są jednak do tworzenia statystyk, aktualizacji i naprawy błędów. Pobierane przez Google lub Apple dane nie zawierają jednak zazwyczaj aktualnego numeru telefonu używanego w telefonie.


NEWSLETTER

Badz na biezaco z naszym serwisem i-mobi.pl. Zapisz sie do newslettera.


transferuj wspiera lokalizator telefonu