Lokalizaja telefonu
napisz na kontakt@

Jak namierzyć wyłączony telefon?


Smartfony w dzisiejszych czasach pełnią nie tylko funkcję telefonu, ale również służą nam jako małe przenośne komputery. Złodzieje, oprócz zysku w postaci wartości samego sprzętu, są w stanie z łatwością okraść nas z ważnych informacji. Liczne, zapisane na sprzęcie hasła i dane osobowe to łakomy kąsek dla wielu oszustów. Dodatkowo od pewnego czasu za pomocą telefonów dokonujemy również płatności. Jak reagować, gdy padliśmy ofiarą kradzieży lub zgubiliśmy telefon?

Aktualnie mamy dwie metody lokalizacji telefonu. Możemy je podzielić pod względem działania na dwie grupy: namierzanie telefonu po numerze oraz lokalizację telefonu komórkowego z udziałem systemu GPS. Czy możliwe jest namierzenie wyłączonego telefonu?


Rejestracja

Lokalizacja sprzętu za pomocą numeru telefonu - uwaga na oszustwa!


Poszukując szybkiej pomocy z pewnością natkniemy się na liczne witryny proponujące łatwą i dokładną lokalizację sprzętu poprzez używany w nim numer telefonu.  Smutną wieścią jest jednak, że 90% z nich to witryny fałszywe, które oferują pomoc w zamian za wysłanie SMS-a lub zalogowanie się do systemu. Jest to łatwy sposób na zarobek dla naciągaczy poprzez kosztowne wiadomości tekstowe. Numer telefonu przechowywany jest na karcie SIM, którą z łatwością można przełożyć do innego urządzenia. Dlatego, nie możemy być pewni, że karta znajduje się wciąż w telefonie. Dodatkowo informacje odnośnie lokalizacji telefonu są ściśle poufne i niełatwe do uzyskania przez klientów indywidualnych.

Namierzanie urządzenia przy użyciu karty sim - czy sprawdzi się przy wyłączonym urządzeniu?


Oprócz numeru telefonu każda karta SIM ma przypisany numer IMEI (ang. International Mobile Equipment Identity). Lokalizacja jest możliwa jedynie w sytuacji, gdy “telefon ma zasięg”. Rejestrowane są wtedy wymiany informacji między urządzeniem a stacją bazową. Pozwala to na określenie położenia telefonu z dokładnością nawet do 50 m. Niestety, aby metoda była skuteczna, wymagane jest połączenie min. z trzema stacjami bazowymi.

Rejestracja

Dodatkowo, do aktualnej lokalizacji urządzenia dostęp mają tylko operatorzy sieciowi i to za wyraźną zgodą użytkownika. Z tego powodu wykorzystywana jest ona jedynie przez uprawnione jednostki np. policję na wniosek prokuratora w przypadku większego przestępstwa.

Wówczas, gdy próbujemy namierzyć wyłączony telefon, lokalizator nie jest w stanie go znaleźć. W tej sytuacji takie rozwiązanie z pewnością nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Namierzenie wyłączonego telefonu za pomocą GPS - prawda czy mit?

GPS (Global Positioning System) to systemem nawigacji satelitarnej, który pozwala na ustalenie współrzędnych geograficznych telefonu, cechujących się dokładnością nawet do kilku metrów. Na odpowiednie działanie systemu składają się trzy segmenty: segment kosmiczny, który porusza się wokół Ziemi, segment naziemny, który stanowią stacje kontrolne na ziemi oraz segment użytkownika.

Metoda lokalizacji urządzenia za pomocą GPS wymaga niestety ingerencji użytkownika poprzez instalację odpowiedniej aplikacji na telefonie. Gdy urządzenie jest wyłączone, odbiornik GPS również nie działa. W związku z tym namierzenie wyłączonego telefonu przy użyciu GPS jest mitem.

Praktyczne rady - utrata smartfona


W sytuacji, w której straciliśmy już nadzieję na znalezienie wartościowej zguby, warto pamiętać o rutynowych czynnościach, które zabezpieczą przed dalszym oszustwem oraz zminimalizują ryzyko kradzieży danych osobowych. Bardzo ważnym działaniem jest poinformowanie banku i zablokowanie kart płatniczych, jeżeli były one zapisane na którejś z używanych aplikacji, która wymaga dokonywania płatności (aplikacja służąca do zakupu biletów, uber utp.). W zależności od tego, z jakiego oprogramowania korzystaliśmy (iOS, Android, Windows), należy jak najszybciej zmienić wykorzystywane hasła (np. hasło do konta Google) przy pomocy serwisów internetowych.

Jeżeli korzystaliśmy na urządzeniu z serwisów społecznościowych, również zaleca się jak najszybszą zmianę haseł. Warto również zgłosić zgubę lub kradzież odpowiednim służbom.


NEWSLETTER

Badz na biezaco z naszym serwisem i-mobi.pl. Zapisz sie do newslettera.


transferuj wspiera lokalizator telefonu