Lokalizaja telefonu
napisz na kontakt@

Jak sprawdzić, gdzie jest mój telefon?

Namierzenie telefonu komórkowego polega na ustaleniu jego współrzędnych geograficznych za pomocą określonych metod - niektóre z nich potrafią zrobić to z dokładnością do kilku metrów. Należy jednak uważać na strony internetowe, oferujące ustalenie lokalizacji urządzenia za pomocą wpisania do bazy numeru telefonu. W większości są to po prostu oszustwa, próbujące jedynie wyłudzić nasze dane osobowe, a nawet pieniądze! Takie namierzenie telefonu jest bowiem niemożliwe. W jaki zatem sposób dowiedzieć się, gdzie jest mój telefon? Czy możliwe jest namierzenie telefonu za darmo?
Rejestracja

Namierzenie telefonu komórkowego - jak to działa?

Wszystkie telefony komórkowe posiadają przypisany do nich numer IMEI, czyli International Mobile Equipment Identity. W celu zlokalizowania urządzenia mobilnego, musi być ono w zasięgu sieci GPS i mieć połączenie ze stacją bazową (tzw. BTS’em). Telefon musi także znajdować się w zasięgu co najmniej trzech stacji bazowych, co pozwala na działanie metod triangulacji, które służą do wyznaczania położenia danego sprzętu. Dochodzi wtedy do wymiany danych pomiędzy stacją a telefonem komórkowym i przesyłania numeru IMEI. Najlepsze algorytmu umożliwają określenie lokalizacji do 50 metrów.

Jak sprawdzić po numerze telefonu, gdzie jest mój smartfon?

MSISDN, czyli numer telefonu, nie jest przypisany do żadnego urządzenia. Numer stanowi sztuczny identyfikator karty SIM - może być zatem z łatwością przeniesiony na inną kartę i stanowi własność wybranego operatora sieci komórkowej. Właśnie ze względu na to, namierzenie telefonu po numerze jest niemal niemożliwe. Dodatkowo, jeśli takie urządzenie nie będzie włączone - sam numer telefonu na nic się zda. Taki sposób lokalizacji telefonu ma w efekcie wiele wad. Dodatkowo, nie zapewnia on dostatecznej dokładności, a szczególnie w terenach pozamiejskich. Wymagana jest także ścisła współpraca z operatorem danej sieci komórkowej - takim, który zarządza jej infrastrukturą. Właśnie dlatego takie metody zwykle wykorzystywane są jedynie przez uprawnione do tego jednostki - na przykład policję, i to wyłącznie w przypadku większego przestępstwa, na wniosek prokuratora.

Aplikacje do namierzania telefonu

Jednym ze sposobów na namierzenie smartfona są aplikacje mobilne. Wiele z nich działa na wszystkich popularnych systemach operacyjnych - w szczególności na Android i iOS. Wystarczy zarejestrować się na aplikacji i dodać do posiadanego sprzętu. W przypadku kradzieży lub zgubienia telefonu, który taką aplikację miał zainstalowaną, otrzymujemy sygnał wysyłany przez sieć, który pozwala na zlokalizowanie urządzenia. W takim wypadku warunkiem jest jednak to, że sprzęt musi być podpięty do sieci poprzez kabel lub Wi-fi. Niektóre z aplikacji pozwalają nawet na wykorzystanie przedniej kamerki do zrobienia zdjęcia osobie, która aktualnie korzysta z urządzenia. Istnieją także aplikacje z ograniczoną ilością raportów i możliwości zwiększenia usługi za dopłatą.

Jak sprawdzić lokalizację telefonu dziecka?

Wielu rodziców interesuje się możliwością namierzenia telefonu swojego dziecka. Czy dotarło bezpiecznie do szkoły lub domu? Z pomocą przychodzą tutaj aplikacje mobilne do kontroli rodzicielskiej. Wśród nich lokalizacja telefonu dziecka jest jedną z podstawowych opcji. Oprócz tego istnieje możliwość alarmowania smsowego, jeśli telefon przekroczy wyznaczoną tzw. strefę bezpieczeństwa. Istotne jednak jest, by telefon miał włączoną geolokalizację! Takie rozwiązania pozwalają na kontrolowanie jego aktualnej lokalizacji. Nie ma oczywiście przeszkód, by aplikacje do kontroli rodzicielskiej wykorzystywać do własnego telefonu. W przypadku zgubienia lub kradzieży urządzenia, łatwo będzie można je namierzyć. Sprawdź opinie na Pinbook.pl


NEWSLETTER

Badz na biezaco z naszym serwisem i-mobi.pl. Zapisz sie do newslettera.


transferuj wspiera lokalizator telefonu